Noen av de mest gjenkjennelige navnene i verden har foretatt investeringer.
Nyheten om YouTuberen KSI og hans beslutning om å kjøpe en minoritetspost i ikke-ligaklubben Dagenham & Redbridge har fått oss til å tenke – hvilke andre kjendiser har investert i fotballklubber?
Les: Fernandes med to «krav» for å fortsette hos Manchester United
Tirsdag ettermiddag kunngjorde KSI, hvis egentlige navn er Olajide Olatunji, at han ønsker å gjøre det «utenkelige» og ta National League South-klubben Dagenham til Premier League.
«Det kommer selvsagt til å ta tid,» sa han. «Vi må forbedre laget, gjøre noen nyanskaffelser for virkelig å løfte det til et nytt nivå. Jeg skal gjøre alt jeg kan for å sikre at vi lykkes. Jeg er bare klar for å komme i gang.»
Det har vært en travel periode i klubb-eierverdenen. Forrige uke ervervet Cristiano Ronaldo en eierandel på 25 prosent i den spanske andredivisjonsklubben Almería, der investeringen ble gjort gjennom hans selskap CR7 Sports.
Den nøyaktige verdien av Ronaldos eierandel har ikke blitt offentliggjort, men trekket anses å være en langsiktig strategisk investering fra 41-åringen, som tidligere har åpnet opp om sitt ønske om å bli eier.
Cristiano Ronaldo har ervervet en eierandel på 25 prosent i den spanske andredivisjonsklubben UD Almeria.
Naturligvis har KSI og Cristiano Ronaldo skapt overskrifter for å bruke store summer, men hva med kjendiseierne som har gått «under radaren» de siste årene?
Drake
Tilbake i 2024 ble den kanadiske rapperen Drake investor i Serie B-klubben Venezia, sammen med en gruppe internasjonale investorer, inkludert det globalt sportsfokuserte firmaet APEX Capital.
Han blir kreditert for å ha bidratt til å redde den italienske klubben fra konkurs.
Matte Babel, et medlem av Drakes ledelsesteam, mottok en telefon fra Venezias medeier Brad Katsuyama, som forklarte at klubben trengte å skaffe innledningsvis 10 millioner euro og ytterligere 30 millioner euro for å unngå konkurs.
«Venezia er en utrolig by, og Venezia har alltid vært en spesiell klubb,» sa Babel. «Jeg snakket med Drake, så diskuterte Brad og jeg detaljene rundt hvordan vi kunne hjelpe. I løpet av to uker hadde vi en avtale og skaffet pengene som trengtes for å betale lønningene og unngå konkurs.»
Matthew McConaughey
McConaughey ble minoritetseier og investor i Major League Soccer-klubben Austin FC etter at han ble med i klubbens eiergruppe i august 2019.
Skuespilleren, hvis roller inkluderer hovedroller i Interstellar og The Gentlemen, var en ivrig fotballspiller i oppveksten og spilte keeper i over ti år.
Da han snakket om investeringen sin den gangen, sa McConaughey: «Austin FC er mer enn en kvalitetsinvestering for Austin; det er en kvalitetsinvestering i Austin. Det mest mangfoldige og grenseløse spillet i verden kommer nå til en av de mest multikulturelle, kreative og mangfoldige byene i verden.»
McConaughey la til: «Austin FC er en sunn investering i byens kultur og fremtid.»
Wilfried Zaha og Stormzy
Siden 2023 har ikke-ligaklubben AFC Croydon Athletic vært eid av Wilfried Zaha, Stormzy og tidligere Crystal Palace-leder for omsorg, Danny Young.
Croydon uttalte den gang at tremannskonsortiet «vil eie, drive og utvikle deres barndoms hjembyfotballklubb».
Et år etter overtakelsen ga daværende klubbkaptein Brandon Pierrick et innblikk i deres engasjement.
«Wilf og Stormzy står ikke bare på sidelinjen og ser på,» sa han. «De kommer inn i garderoben og er en del av troppen og kameratskapet.»
Wilfried Zaha avbildet sammen med AFC Croydon Athletic-spillere.
Will Ferrell
Tilbake i 2016 ble Hollywood-skuespilleren Will Ferrell utnevnt til medeier i Major League Soccer-klubben Los Angeles FC sammen med tidligere NBA-spiller Magic Johnson.
Da han snakket om sin beslutning om å investere i LAFC, sa han: «Tro det eller ei, en av medlemmene i eiergruppen er en medpappa, og barna våre går på samme skole. Og han sendte meg en e-post der han sa ‘Hei, jeg vet ikke om dette kunne være interessant for deg. Vi danner denne eiergruppen, og jeg vet at du spilte fotball.’ Og jeg snakket med min kone og sa ‘Dette ville vært fantastisk’.»
Han ble også minoritetsaksjonær i Premier League-klubben Leeds United i mai 2024, etter å ha forelsket seg i engelsk fotball.
Jade Thirlwall
Little Mix’ Jade Thirlwall ble aksjonær i hjembyklubben South Shields FC i 2020 og ble med blant 750 andre aksjonærer da klubben tok sine første skritt mot supportereierskap.
Hun ble også utnevnt til ærespresident, der klubben uttalte at det ville øke dens profil «på nasjonal og internasjonal skala, og ytterligere sette byen på kartet».
«South Shields FC er en flott klubb med en rik historie,» sa Thirlwall i 2024. «Siden jeg kommer fra South Shields og ser fellesskapsfølelsen klubben bringer, har jeg en sterk følelsesmessig tilknytning til South Shields FC. Min hjemby og klubben vil alltid være spesiell for meg, og jeg er stolt over å representere dem.»
Michael B. Jordan
Creed-skuespilleren Michael B. Jordan ble minoritetsaksjonær i Bournemouth i desember 2022 som en del av et konsortium ledet av den amerikanske forretningsmannen Bill Foley.
Kort tid etter at nyheten ble kunngjort, var Jordan til stede på Bournemouths kamp mot Crystal Palace.
Han har siden vært involvert i internasjonal markedsføring og merkevarebygging, og designet til og med en spesialutgave-drakt i 2024.
«Jeg så et lag med mye potensial og mye vekstmuligheter, og jeg elsker historien deres,» sa Jordan til TST i fjor. «Jeg elsker lagets historie, så [det er flott] å kunne være en del av den nye historiefortellingen og gi laget litt ny energi sammen med Bill Foley. Han er en flott partner, og han har den ‘vinn for enhver pris’-holdningen.»
Michael B. Jordan overværer Bournemouths kamp mot Crystal Palace.
Mesut Özil
Den tidligere Arsenal- og Real Madrid-midtbanespilleren Mesut Özil eier aksjer i den meksikanske fotballklubben Necaxa som en del av en eieravtale som inkluderer andre kjendisaksjonærer, deriblant skuespillerinnen Eva Longoria og modellen Kate Upton.
Odell Beckham Jr., Justin Verlander, Victor Oladipo, Bode Miller, Richard Hamilton og Shawn Marion er også involvert sammen med Wrexham-eierne Ryan Reynolds og Rob McElhenney.
Klubben har hentet inn flere høyprofilerte navn som en del av en strategi for å vokse klubbens merkevare internasjonalt.
Les: Iron Maiden annonserer global kinoutgivelse av ny dokumentar











