Den 4. april hadde A Minecraft Movie premiere, en etterlengtet filmatisering av det verdenskjente videospillet Minecraft. Filmen er regissert av Jared Hess, kjent for filmer som Napoleon Dynamite, og har et stjernedekket ensemble med skuespillere som Jack Black, Jason Momoa, Danielle Brooks og Emma Myers.
Filmen følger fire venner – Garrett «The Garbage Man» Garrison, spilt av Momoa, Hentry, spilt av Sebastian Hansen, Natalie, spilt av Myers og Dawn, spilt av Brooks. Disse blir dratt gjennom en mystisk portal inn i Oververdenen, en kubisk verden full av eventyr og farer. For å finne veien hjem må de samarbeide med den erfarne håndverkeren Steve, spilt av Jack Black, og bekjempe fiender som piglins og zombier.
Les på Sporten: Tottenham manager Ange Postecoglou har funnet en erstatter for Cristian Romero, mens Daniel Levy har en annen i tankene
For det norske publikummet er filmen dubbet med kjente stemmer. Stig Henrik Hoff gir stemme til Steve, mens Numa Edema Norderhaug, Anna-Lisa Kumoji, Herman Nysæther Grinde og Mia Betten også bidrar.
Det har nå også blitt kjent at Victor Sotberg, den norske gameren og influenseren, er en av de norske stemmene i filmen. Han forteller til VG at Minecraft har betydd mye for ham i livet, og at det er stort å få være en av de norske stemmene.
Filmen har fått blandede anmeldelser. Noen kritikere roser filmens humor og visuelle effekter, mens andre mener historien mangler dybde. Til tross for dette har filmen oppnådd imponerende kommersiell suksess, med en åpningshelg som satte nye rekorder for filmatiseringer av videospill.
En bemerkelsesverdig stemme-cameo i filmen er Matt Berry, kjent fra What We Do in the Shadows, som gir liv til karakteren Nitwit, en landsbyboer med en uventet romantisk historie. Regissør Jared Hess har uttrykt interesse for en mulig spin-off basert på denne karakteren.
Les også: April 2025: Nye spillutgivelser og reisetips for spillentusiaster
A Minecraft Movie kombinerer kjente elementer fra det populære spillet med en ny historie og sterke skuespillerprestasjoner. Til tross for delte meninger blant kritikere, ser filmen ut til å ha truffet en nerve hos publikum, både internasjonalt og i Norge.